Android XLoader Malware Kurulumdan Sonra Otomatik Olarak Çalışıyor

  • Anasayfa
  • Blog
  • Android XLoader Malware Kurulumdan Sonra Otomatik Olarak Çalışıyor

McAfee şirketinden siber güvenlik uzmanları, Android akıllı telefonlara otomatik olarak bulaşabilen yeni bir XLoader kötü amaçlı yazılım versiyonunu keşfetti. Bu keşif, ABD, İngiltere, Almanya, Fransa, Japonya, Güney Kore ve Tayvan’daki kullanıcıları tehdit etmektedir.

Daha önce Android için en tehlikeli kötü amaçlı yazılım türlerinden biri olarak bilinen XLoader (MoqHao olarak da bilinir), artık arka planda çalışabiliyor ve hassas verileri, fotoğrafları, metin mesajlarını, iletişim listelerini ve cihaz donanım bilgilerini çıkarabilmektedir.

Kötü amaçlı yazılımın yayılması, metin mesajlarındaki sahte bağlantılar aracılığıyla gerçekleşiyor. Bu bağlantılar, Google Play dışında uygulama yüklemek için APK dosyalarına yönlendirilmekte, bu da kötü amaçlı yazılıma bulaşma riskini artırmaktadır.

Google, son zamanlarda bu kötü amaçlı yazılımın yayılma yöntemiyle ve diğer üçüncü taraf APK dosyaları aktif bir şekilde mücadele etmekte ve Google Play Protect tarama ve izin kontrolü gibi önlemleri uygulamaktadır.

Şu anki XLoader’a dönüldüğünde, kurbanları kandırmak ve akıllı telefonun ek izinlerine erişim sağlamak amacıyla kötü amaçlı yazılım, kendini Google Chrome olarak gizler ve kullanıcılara spam önleme amacıyla kendisini ana SMS uygulaması olarak kurmalarını önerir.

Kötü amaçlı yazılım hemen hemen birçok ülke için uyarlanmış durumda ve daha inandırıcı görünmesi için pop-up mesajlarında çeşitli diller kullanmaktadır.

Yukarıda belirtilen özelliklere ek olarak, yeni XLoader’ın kurulumdan sonra otomatik olarak başlatılma özelliği bulunmaktadır. Yani, uygulamayı cihaza yüklemenin sahibi için ölümcül hale gelmesi demektir, çünkü kötü amaçlı yazılım kendisini otomatik olarak başlatır ve kötü niyetli faaliyetlerine başlar. Diğer çoğu kötü amaçlı yazılımın aksine, diğerlerini enfekte etmek için manuel olarak başlatılması gerekmez.

McAfee, yukarıda belirtilen özelliklerin yanı sıra, XLoader’ın en yeni varyantları, kullanıcı ile minimum etkileşim gerektirdiği için özellikle etkili olabileceği konusunda uyarıyor.

Android’deki kötü amaçlı yazılımlardan korunmak için, resmi olmayan kaynaklardan uygulama yüklemekten kaçınılmalı, SMS mesajlarındaki URL’leri (tanıdık gönderenlerden bile olsa) açılmamalı ve uygulamaların istediği izinlere dikkatlice bakılmalıdır. Ayrıca, yalnızca güvenilir geliştiriciler tarafından geliştirilenleri kullanmak ve yüklenen uygulama sayısını sınırlamak da önerilmektedir.

Yorum Yazın..

Your email address will not be published. Required fields are marked *

×