CCTV (DVR & NVR) Veri Kurtarma

CCTV (DVR & NVR) Veri Kurtarma

CCTV (DVR & NVR) kayıtları hayatımızda büyük önem taşır. Kolluk kuvvetleri, resmi ve özel kurumlar, özel mülk veya diğer amaçlar için kullandığımız CCTV (DVR & NVR) sistemleri, günümüzde bir çok olayın tespiti, teşhisi ve takibinde kullanılmaktadır. Plaka tanıma sistemlerinden, yüz tanımaya, endüstriyel otomasyondan, insansız hava araçlarına kadar bir çok sistemin olmazsa olmazlarındandır. Bir çok sebepten dolayı yaşanan bir olay hakkında kayıt altına alınan görüntülerin yeniden izlenmesi veya adli bir vakanın çözülmesi için kopyalanması gerekebilir. Hem uzun ömürlü olmaları, hem de okuma/yazma ömürlerinin teorik olarak sınırsız olmalarından dolayı bu kayıtları HDD diskler aracılığıyla muhafaza ederler.

Fakat sıkça karşılaşılan bir uygulama olması sebebiyle dikkat edilmesi gereken önemli bir husus var;

Ekseriyetle son kullanıcılarda maliyetten dolayı 7/24 Surveillance (CCtv sistemleri için özel üretilmiş güvenlik diski) disk kullanılmadığından disklerde sıkça veri kaybı yaşanmaktadır. 7/24 güvenlik diskleri adından da anlaşılacağı üzere 7/24 çalışma şartlarına uygun olarak normal bilgisayar disklerine oranla bir miktar daha pahalıdır ve o oranda daha dayanıklıdır. Normal bilgisayar diskleri olası bir vakada, sıkça arıza yapmalarından dolayı bu görüntülere ulaşamamanıza sebebiyet verebilir. Tüm bu sebepler haricinde yine de bu kayıtlar çeşitli sebeplerden dolayı silinebilir, disk arızası yaşanabilir veya sabotaja uğrayabilir.

hdd.jpg Seagate marka 7/24 Güvenlik diski takılmış bir kayıt cihazı

CCTV (DVR & NVR) veri kurtarma konusunda öncü DrDsik Lab, bu güne kadar bir çok veri kurtarma operasyonu ile farklı sebeplerden dolayı silinen veya zarar gören DVR&NVR'dan veri kurtarmayı başarmıştır.

Yukarıda bahsettiğimiz sebeplerden dolayı cctv sistemlerinde geriye dönük silinmiş veya hasara uğramış kayıtlara ulaşma ihtiyacı olabilmektedir. Bu tarz bir durumla karşılaştığınız anda mümkün ise kaydı durdurmanız ve mevcut kayıtlara zarar gelmemesi adına kayıt cihazı üzerinde takılı olan diskleri sökmeniz gerekir. Aksi takdirde silinmiş görüntülerin üzerine yazılan her veri, ulaşmak istediğiniz görüntülere ulaşamamanıza sebebiyet verecektir.

CCTV (DVR & NVR) sektöründe 20 yıla yakın hizmet veren ekip arkadaşlarımızın da katkısıyla çözülemeyen bir çok CCTV (DVR & NVR) veri kaybını başarıyla kurtarmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Kurtarılamaz denilen bir çok CCTV (DVR & NVR) sisteminden veri kurtararak alanımızda öncü olmaya ve bu konuda yatırımlar yapmaya devam ediyoruz.

Silinen Kamera Kayıtlarına Ulaşılabilir Mi?

İnternet ortamında paylaşıma sunulan ücretsiz veya crackli yazılımlarla CCTV (DVR & NVR) sistemlerinden veri kurtarılamaz. Her marka kayıt cihazının kullanmış olduğu dosyalama sistemi aynı olmamakla birlikte dosya sıkıştırma (codec) teknoloisi de aynı değildir. Ayrıca DVR veya NVR'da formatlanan HDD'yi windows ve linux işletim sistemleri kullanmış oldukları teknoloji farklılığından dolayı tanımaz. Bu tarz işlemler için tüm marka ve modellere ait dosya imzaları ve o dosyalama sistemini destekleyecek yazılım ve donanımlar gerekmektedir. Silinen kamera kayıtlarını kurtarma programı diye internet üzerinde basit aramalar yaptığınızda karşınıza bir çok sonuç çıkacaktır.

Fakat;

CCTV sistemlerden veri kurtarmak için özel olarak yazılmamış sıradan veri kurtarma programları, kayıt cihazlarından veri kurtarmak için yeterli değildir. CCTV sistemlerinde kullanılan işletim sistemleri piyasada yaygın olarak kullanılan işletim sistemlerinden farklıdır ve bir çok markanın kendisi için özelleştirdiği işletim sistemleri bulunmaktadır. Gerek dosyalama sistemleri (wfs, hfs, dvfs, wsda,rsfs.. vb.), gerek dosya yapıları tamamen birbirinden farklılık göstermektedir. Yaygın olarak kullanılan yazılımlar hem dosyalama sistemini tanımadıkları, hem de kayıt cihazlarına özel olarak yazılan dosya türlerine ait dijital imzalara sahip olmadıkları için sağlıklı bir veri kurtarma yapılamayacaktır. Dolayısı ile silinen kamera kayıt cihazları için özel olarak üretilen donanım ve yazılımlara sahip olmadan kayıt cihazından veri kurtarma işlemi gerçekleştirilemez. Bu gereksinimlere sahip olmadan yapılacak her işlem, verilerinize zarar verecek ve kurtarılma ihtimali olan görüntülerinizin kurtarılamamasına sebebiyet verecektir. Uzun yıllar bu alanda Ar-Ge çalışmaları yaparak piyasada yaygın olarak kullanılan bir çok marka ve model CCTV (DVR & NVR) sistemine ait verilere her hangi bir zarar gelmeden ulaşabiliyoruz. yanık cctv.jpg Tarafımıza ulaşan yangına maruz kalmış bir güvenlik kamerası sistemi

Veri Kurtarma Yapabildiğimiz Başlıca CCTV (DVR & NVR) Sistemleri:


06: Hikvision DVR   07: Jovision 0x02 DVR  08: AEBELL DVR    09: NVR1 DVR    10: NDC DVR

11: Ezviz DVR    12: Lenovo DVR    13: HuaYi DVR    14: DiAnShi DVR    15: Langms DVR

16: SUPCON DVR    17: DaHua(0x02) DVR    18: DaHua(0x01) DVR    19: Uniview (0x1C)DVR  

20: HUAWEI DVR    21: JunMinShi DVR  22: YiShiAn DVR   23: TSINGHUA TONGFANG DVR

24: TP-LINK DVR    25: XinAnShi DVR    26: Hikvision(Brainaire) DVR   27: Hikvision 0x02 DVR

28: WEITDY DVR    29: D-LINK DVR    30: JOOAN DVR    31: RSFS DVR  32: ShenZhouWeiShi DVR

33: XiaoMi DVR     33: ZhiLing DVR    34: Tiandy DVR    35: QiFang DVR  36: QuanRui DVR

37: Samsung DVR   38: ONSEE DVR    39: ZhongShiAnFang DVR  40: YESTV DVR  41: WFS(0x02) DVR

42: TONGWEI DVR  43: JiuAn DVR    44: FengChi DVR   45: FENG DVR  46: Panasonic DVR

51: HuaChuangShiDai DVR  52: Cloudsee DVR  53: KEDACOM DVR  54: QiDun DVR  

56: HuaShi DVR   57: NKED DVR  58: Uniview (0x11) DVR  59: YingShiTong DVR   60: DTVS DVR  

61: Jovision DVR  62: HanBangGaoKe DVR  63: ORVIBO DVR   64: HaiRuiShiXun DVR  

65: LECHANGE DVR   66: DriverRecorder DVR  67: NBDNEJ DVR   68: WSDA DVR  69: WFS(0x01) DVR  70: DVFS DVR
71:Neutron DVR/NVR 72: Cenova DVR/NVR 73: Vguard DVR/NVR 74: Secuzi DVR/NVR 75: Retro DVR/NVR 76: Sanetron DVR/NVR

Destek

Herhangi bir veri kaybı yaşadığınızda, bulunduğunuz konuma en yakın DrDisk Lab çözüm ortağı ile iletişime geçebilirsiniz...

Yukarı