Service Details

HDD Veri Kurtarma

Veri kurtarma, HDD, USB, SD kart gibi herhangi bir veri depolama aygıtından veya dosyalardan erişilemeyen, kayıp, bozuk, hasarlı veya formatlanmış verilere olağan bir şekilde erişilemediği durumlarda, donanım veya yazılımlar aracılığı ile müdahale etme işlemidir. Kişisel veriler, şirket verileri, fotoğraflar, videolar, film arşivleri, iş yazışmaları, şahsi işlemler, banka bilgileri, PDF’ler, Whatsapp yazışmaları, mahrem bilgiler gibi hayati öneme sahip her türlü verilerimizi HDD’lerde saklıyoruz. Peki günün birinde bozulabileceği aklınıza gelir miydi? Gelişen teknoloji ile birlikte artık her türlü verileri dijital ortamda saklıyor ve dijital ortamda ulaşıyoruz. Dijital ortamda kullandığımız veri depolama aygıtlarının büyük bir kısmını mekanik HDD’ler oluşturmaktadır. Masaüstü bilgisayarlar, laptop, CCTV (DVR & NVR), SERVER, NAS (Network Attached Storage), SAN (Storage Area Network), RAİD (Redundant Array of Independent Disks) yapılandırması gereken her türlü veri depolama ünitelerinde HDD‘ler kullanılmaktadır. HDD’lerin içinde sakladığınız önemli şirket verileri, mailler, veri tabanı dosyaları, kişisel veriler, önemli hatıralar, mahrem bilgiler, düğün videoları, mezuniyet resimleri, film ve müzik arşivleri vb Bu gibi durumlarda kesinlikle paniğe kapılmamalı ve veri depolama aygıtınıza hiçbir müdahale yapmadan DRDİSK LAB ile iletişime geçmelisiniz. Neden hiçbir işlem yapmadan bizimle iletişime geçmelisiniz? Çünkü yapılan her hatalı girişim kaybettiğiniz verinin kurtarılmasını zorlaştıracak hatta bazı durumlarda imkansız hale getirecektir.

Yaşanılan veri kaybı sonucu yapılmaması gerekenler;
• Veri kaybı yaşadığınız sabit diski çalıştırmayın. Veri kaybı yaşanılan sabit diski çalıştırmak demek, kaybedilen verinin üzerine yeni veri yazarak kaybedilen verinin kurtarılmasını imkânsız hale getirmek demektir. Verilerin kalıcı olarak yok olmasına engel olmak için verilerinizi kaybettiğinizi fark ettiğiniz an cihazınızın enerjisini kesmek yapabileceğiniz en doğru iş olacaktır.

• Veri kurtarma yazılımı kullanmayın! Web üzerinden indireceğiniz her hangi bir veri kurtarma programı veya crackli veri kurtarma yazılımları ile verinizi kurtarabileceğinizi düşüne bilirsiniz. Başta size bu durum ekonomik gelebilir fakat ehli olmadığınız bu iş, size sadece zaman ve veri kaybına yol açacaktır. Üstelik indirilen bu programlar silinen verinin üzerine yeniden veri yazarak verinin kalıcı olarak kaybına sebep olabilir.

• Kafa atan veya gıcırdama yapan diskinizi çalışmaya zorlamayın!

Sabit diskinizden gıcırdama ya da takırdama sesi geliyor ise hemen enerjisini kesmeli ve çalışmaya zorlamamalısınız. Bu durum sabit disk plakasının zedelenmesine ve kalıcı veri kaybına sebebiyet verecektir.

• Fiziksel hasar almış sabit diskinizi kesinlikle ama kesinlikle açmayın!

Yanlış ortam veya uygun olmayan donanımlar ile açılan sabit diskler kalıcı veri kayıpları oluştura bileceği gibi uzman kişilerin dahi kurtaramayacağı kalıtsal hasarlar meydana getirebilir. Laboratuvar ortamında uygun şart ve donanımlar ile müdahale edilen disklerden veri kurtarma başarı oranı % 95 civarındadır.

• Vurunca çalışır mantığı ile hareket edip çalışmayan sabit diske darbe uygulamayın!

Unutulmamalı ki sabit diskler çok hassas elektronik ve mekanik bileşenlerden oluşmaktadır. Bu yüzden sabit diskinize vurmak size fayda değil zarar verir.

• Sabit disk üzerinde yer alan elektronik karta müdahalede bulunmayın!

Çünkü plaka üzerine yazılan verilerin diskte hangi konumda olduğu bilgisini tutan elektronik komponentler bu elektronik kart üzerindedir. Bu kartlar üzerinde oluşabilecek her hangi bir hasar plaka üzerinden mevcut olan verinin okunamamasına sebebiyet verir. Sabit disk üzerindeki bulunan elektronik kontrol kartı çok hassas voltajlarda çalıştığı için vücutta bulunan elektrostatik enerjiden dahi etkilenerek hasar görebilir.

Raw Format: Disk dosya yapısı bozulmuş veya her hangi bir fiziksel sorundan dolayı disk RAW formata dönüşebilir ve bilgisayar diski göremez. Disk biçimlendirme uyarısı ile karşılaşa bilirsiniz. Bu durumda HDD’ye hiçbir müdahale yapılmamalı özellikle de karşınıza çıkan diski biçimlendir seçeneğine kesinlikle tıklamamalısınız. En kısa sürede cihazınızın enerjisini kesip, HDD’yi söktükten sonra yapmanız gerekenleri DRDİSK LAB ile iletişime geçerek 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.

Yedek Almadan Formatlama: Her hangi bir sebepten dolayı HDD’nizdeki verileri yedeklemeden formatladıysanız; sizin için önemli olan verilere ulaşamaya bilirsiniz. Bu durumda kesinlikle sistem geri yüklemesi yapmamalısınız. Arama motorlarından aynı cihaza herhangi bir veri kurtarma programı yükleyip veri kurtarmaya çalışmamalısınız. Yapacağınız bu işlem silinmiş olan verilerin üzerine veri yazabileceği için kalıcı veri kaybına maruz kalabilirsiniz.Hangi

Durumlarda Veri Kurtarma İşlemi Yapılmaktadır;

✅Silinmiş SMS

✅Silinmiş rehber kaydı

✅Silinmiş whatsapp mesajları

✅Silinmiş arama kayıtları

✅Silinmiş veya Formatlanmış Güvenlik kamerası (DVR & NVR) kayıtları

✅Format sonrası yaşanılan veri kaybı

✅USB bellekte kazara silinen veriler

✅Notebook ve Masaüstü bilgisayarlarda silinen dosyalar

✅Muhasebe programında yer alan müşteri ve dosya kaybı

✅Fotoğraf makinesinden silinen dosya kaybı

✅Taşınabilir harici diskten silinen ve bulunamayan veriler

✅Düşme ve çarpma sonucu çalışmayan cihazlardaki veriler

✅Kafa atan harddiskteki veri kayıpları

✅Dijital ortamda bulunamayan ofis vb programlar

✅Word ve benzeri dosyaların geri dönüşümden silinmesi sonucu yaşanan veri kaybı

✅Virüs bulaşması sonucu çalışmayan klasör ve veriler

✅Trojan bulaşması sonucu silinen veriler

✅Sıvı dökülmesi ile yaşanan arızalara yönelik veri kaybı

✅Başka bir kayıt cihazında formatlanmış kayıt cihazı diskleri

✅Drone’lardan silinmiş konum verileri

Veri Kurtarma Süreci

DrDisk Lab Veri Kurtarma Talep Formu’nu eksiksiz bir şekilde doldurun. Talep Formu’nu doldurmak için internet sitemizdeki özel bağlantıyı ziyaret edin. gerekli bilgileri eksiksiz bir şekilde formda paylaşın.

Ürününüzü özenle ve uygun bir şekilde paketleyin. Gönderdiğiniz ürünün, herhangi bir hasar almaması için özenle paketlenmesi kritik öneme sahiptir. DrDisk Lab, ürününüzü güvenli bir şekilde paketlemeniz için rehberlik eder.

En yakın kargo şirketi aracılığıyla gönderim yapın. Ürünlerinizi güvenli bir şekilde paketledikten sonra, Dr. DiskLab’in işbirliği yaptığı kargo şirketleriyle iletişime geçerek gönderim işlemini hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. DrDisk Lab olarak, müşterilerimize veri kurtarma hizmetinde sorunsuz ve güvenilir bir deneyim sunmak için her adımda yanınızdayız.

×