Tarım ve Orman Bakanlığı’na Ransomware Saldırısı

  • Anasayfa
  • Blog
  • Tarım ve Orman Bakanlığı’na Ransomware Saldırısı

Tarım ve Orman Bakanlığı’na Ransomware Saldırısı

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Tarım ve Orman Bakanlığının bilişim sistemlerine yapılan siber saldırı hakkında bilgi verildi.

Hacker grupları tarafından kamu kurumları ve özel sektörün bilişim sistemlerinin sürekli hedef alındığı hatırlatılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“31 Temmuz saat 01.00 sıralarında itibarıyla Tarım ve Orman Bakanlığının domainlerinden birinde bulunan bazı sunucular siber saldırıya uğramış ve kullanılmaması için şifrelenmiştir. Bakanlığımızca sabah erken saatlerde bu durum fark edilmiş, sistem şifreleme protokolleri devreye girmiş ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi yetkileri ile koordineli olarak bir çalışma başlatılmış, gerekli tedbirler alınmıştır. Bu saldırıda Bakanlığımızın bir kısım sunucuları hedef alındığı için öncelikle tüm sistemin güvenliği kontrol altına alınmıştır.

Bu yapılan siber saldırıda Bakanlığımızın ana domainde olan sunucular etkilenmemiş olup Bakanlığımızda 3 ayrı yedekleme sistemi mevcuttur. Bu yedekleme sistemleri Bakanlığımızda ve özel bir veri merkezinde saklanmaktadır.”

Açıklamada, etkilenen sunucuların ve yedeklerinin kriminal inceleme için koruma altına alındığı belirtilerek, “Elimizde bulunan diğer sistemler üzerine yeniden yazımlar ve veri tabanı kurulmuştur. Sistemlere ilk müdahale eden pro​fesyonel ekip sistemleri koruma altına alıp internet bağlantılarını kestiği ve sunuculara hiçbir suretle müdahale edilmediği için kişilerin ne istediği ile ilgilenilmemiş ve doğrudan Bakanlığımız yedek sistemlerinin ayağa kaldırılması yoluna gidilmiştir. Sistemler, kurum dışındaki yedeklerden veri kaybı olmadan ayağa kaldırılmıştır. Konu adli makamlara iletilmiş olup gerekli inceleme başlatılmıştır.” ifadesi kullanıldı.

Grupla ilgili henüz kesin bir bilgiye ulaşılamamakla birlikte, genellikle vpn zafiyetlerinden faydalanan ve sahte e-mail (fishing) yöntemleri ile saldırı gerçekleştiren bir fidye virüsü grubu olduğu söyleniyor. Rus menşeli olduğu düşünülen bu ransomware grubunun, daha önce yabancı bir çok kuruma da bu tür saldırılar gerçekleştirdiği bilgisine ulaşılmıştır. Ransomware grupları arasında en çok konuşulan gruplar Revil, Conti, LockBit, Ragnarok, BlackMatter, RansomExx gibi kötülüğü ile ün salmış gruplardan birinin olduğu düşünülmektedir. Şifrelemenin, bakanlığın yaptığı açıklamada belirtildiği üzere, gece saatlerinde başladığı fakat sisteme daha önceden sızmış olan ransomware grubunun sistemi uzunca bir süre takip ettikten sonra kritik verileri tespit edip, daha sonra atağa geçtiği düşünülmektedir. Terabyte boyutundaki verilerin bir gecede şifrelenebilmesinin diğer türlü mümkün olmayacağı düşünülmektedir. Yurtiçinde, bu konuda uzman kişilerin görüşüne başvurulduğu, dışardan destek alınmaya çalışıldığı gelen bilgiler arasında. Aradan geçen zamana rağmen sistemlerde henüz iyileştirmenin tamamlanmadığı gözlemlenmiştir. Düzenli olarak kurum dışında alınan yedekler haricinde, kuruma ait yedekleme sunucularının da bu saldırıdan etkilendiği söyleniyor. Kurum dışında alınan yedeklerin sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için, kurum içerisinde yedeklenen verilerin çözülmesi gerektiği, aksi takdirde alınan yedeklerin kendi başına sistemin çalışmasını sağlayamayacağı düşünülmektedir.

Şu ana kadar edindiğimiz bilgiler bunlar olmakla birlikte, detaylara ulaşıldıkça konu hakkında bilgilendirmeler devam edecektir.

Yorum Yazın..

Your email address will not be published. Required fields are marked *

×