USB Veri Kurtarma

USB Veri Kurtarma

Gelişen teknoloji ile birlikte artık her türlü verileri dijital ortamda saklıyor ve dijital ortamda ulaşıyoruz. Dijital ortamda kullandığımız veri depolama aygıtlarının bir kısmını Usb bellekler oluşturmaktadır. Masaüstü bilgisayarlar, laptop, CCTV (DVR & NVR), SERVER gibi ortamlardan yedek almak igereken her türlü veri depolama ünitelerinde USB‘ler kullanılmaktadır. USB’lerin içinde sakladığınız önemli şirket verileri, mailler, veri tabanı dosyaları, kişisel veriler, önemli hatıralar, mahrem bilgiler, düğün videoları, mezuniyet resimleri, film ve müzik arşivleri vb Bu gibi durumlarda kesinlikle paniğe kapılmamalı ve veri depolama aygıtınıza hiçbir müdahale yapmadan DRDİSK LAB ile iletişime geçmelisiniz. Neden hiçbir işlem yapmadan bizimle iletişime geçmelisiniz? Çünkü yapılan her hatalı girişim kaybettiğiniz verinin kurtarılmasını zorlaştıracak hatta bazı durumlarda imkansız hale getirecektir.

Yaşanılan veri kaybı sonucu yapılmaması gerekenler;

• Veri kaybı yaşadığınız sabit diski çalıştırmayın. Veri kaybı yaşanılan sabit diski çalıştırmak demek, kaybedilen verinin üzerine yeni veri yazarak kaybedilen verinin kurtarılmasını imkânsız hale getirmek demektir. Verilerin kalıcı olarak yok olmasına engel olmak için verilerinizi kaybettiğinizi fark ettiğiniz an cihazınızın enerjisini kesmek yapabileceğiniz en doğru iş olacaktır.

• Veri kurtarma yazılımı kullanmayın! Web üzerinden indireceğiniz her hangi bir veri kurtarma programı veya crackli veri kurtarma yazılımları ile verinizi kurtarabileceğinizi düşüne bilirsiniz. Başta size bu durum ekonomik gelebilir fakat ehli olmadığınız bu iş, size sadece zaman ve veri kaybına yol açacaktır. Üstelik indirilen bu programlar silinen verinin üzerine yeniden veri yazarak verinin kalıcı olarak kaybına sebep olabilir.

• Kafa atan veya gıcırdama yapan diskinizi çalışmaya zorlamayın!

Sabit diskinizden gıcırdama ya da takırdama sesi geliyor ise hemen enerjisini kesmeli ve çalışmaya zorlamamalısınız. Bu durum sabit disk plakasının zedelenmesine ve kalıcı veri kaybına sebebiyet verecektir.

• Fiziksel hasar almış sabit diskinizi kesinlikle ama kesinlikle açmayın!

Yanlış ortam veya uygun olmayan donanımlar ile açılan sabit diskler kalıcı veri kayıpları oluştura bileceği gibi uzman kişilerin dahi kurtaramayacağı kalıtsal hasarlar meydana getirebilir. Laboratuvar ortamında uygun şart ve donanımlar ile müdahale edilen disklerden veri kurtarma başarı oranı % 95 civarındadır.

• Vurunca çalışır mantığı ile hareket edip çalışmayan sabit diske darba uygulamayın!

Destek

Herhangi bir veri kaybı yaşadığınızda, bulunduğunuz konuma en yakın DrDisk Lab çözüm ortağı ile iletişime geçebilirsiniz...

Yukarı