Mobile Forensics (Mobil Adli Bilişim)

Mobile Forensics (Mobil Adli Bilişim)

Mobil Adli Bilişim, Adli bilişimin bir dalıdır ve mobil cihazlardan (Android, iOS, Blackberry, Dron vb) yazılımsal ve donanımsal araçlarla, dijital delilleri kurtarma, inceleme ve analizini ilgilendiren bir bilim dalıdır.

Adli Bilişim tekniklerinin gerek yazılımsal, gerekse donanımsal olarak doğru uygulanmasına yönelik ilke ve yöntemleri bilmek ve uygulamak gerekir. Adli analiz için teslim alınan cihazın mevcut durumunun korunması ve olası dijital veri kayıplarının önlenmesi birinci derecede önem taşır.. Adli bilişim camiasında, yaygın olarak kullanılan "Adli Tıp" terimi, cihazların teslim alınması ve standartlara uygun olarak incelenmesi, uluslararası standartlara uyan yöntem ve tekniklerin uygulanmasını içeren işlemlerin bütününe verilen isimdir.

Adli bilişim incelemesi, muhakkak ki bir adli olay için olmak zorunda değildir. Adli bir olayla alakası olmayan, günlük yaşamdaki bir gereksinimden dolayı da bir cihazın incelenmesini gerektiren durumlar olabilir.

Örnek olarak, bir şirket çalışanı, şirkete ait bir bilgisayarda, şirketin zararına olacak bir takım aktivitelerde bulunmuş olabilir. Ya da bir ebeveynin çocuğunu korumak için, çocuğuna ait bir bilgisayarda veya telefonda neler yaptığını öğrenmek, hangi sitelere girdiğini bilmek, kimlerle konuştuğunu, ne zaman girdiğini, hangi konuşmaları sildiğini vb konularda tespitler yaptırması da bir adli bilişim incelemesidir. Günümüzde çokça karşılaşılan "mavi balina" türü vakaların artması sonucu ebeveynler, çocukları için endişe duyduğundan dolayı dijital inceleme ve uzaktan izleme hizmeti veren firmalara çok sayıda talep iletmişlerdir. Mobil Adli Bilişim, “Adli” kelimesinden dolayı doğrudan adliyeyi çağrıştırması, “forensics” kelimesinin dilimize tam olarak çevrilmemesinden kaynaklanan bir durumdur. Dijital delil içeren bir cihazın incelenmesi gerektiğinde, bu durum adli bir vakayı gerektirmediği gibi, özel kişi ve kurumlar talep ettiği takdirde özel olarak bu hizmetleri sorunsuz olarak alabilirler.

Destek

Herhangi bir veri kaybı yaşadığınızda, bulunduğunuz konuma en yakın DrDisk Lab çözüm ortağı ile iletişime geçebilirsiniz...

Yukarı