RAW Dosya Sistemi Nedir?

RAW Dosya Sistemi Nedir?

RAW format disk, FAT12/FAT16/FAT32/NTFS/NTFS5 dosya sistemlerinden hiçbiri ile biçimlendirilmemiş diskin ham halidir. RAW formattaki disk, biçimlendirme hatası, virüs bulaşması, işletim sistemini yanlışlıkla kapatma, elektrik kesintileri vb. gibi birkaç nedenden olabilir. RAW formattaki bir diske erişmeye çalıştığınızda, “Sürücüdeki disk biçimlendirilmemiş. Şimdi biçimlendirmek ister misiniz?” hata mesajına benzer bir mesaj alırsınız. Açılan pencerede, Hayır’a tıklarsak, disk RAW formatta kalacağı için diske erişilemez. Eğer, Evet'e tıklarsak, Disk biçimlendirilir ve içinde saklamış olduğunuz dosyaların tamamı silinir. RAW dosya sistemini düzeltmenin hızlı yolu sürücüyü biçimlendirmektir. Disk kullanılabilir fakat verilerinizi kaybetmiş olursunuz.

RAW Dosya Sistemi için Olası Hata Belirtileri:

 • "Sürücüdeki disk biçimlendirilmemiş; Şimdi biçimlendirmek istiyor musunuz?" şeklinde hata mesajı almak.

  bicimlendir.jpg

 • "Sürücüde disk yok. Diski yerleştirin ve yeniden deneyin." şeklinde hata mesajı almak

  diskyerlestir.jpg

 • "Geçersiz ortam türü okuma sürücüsü. İptal, Yeniden Deneme, Başarısız Olma?" şeklinde hata mesajları almak
 • Disk okunamaz veya yazılamaz.
 • Disk tanınamaz veya algılanamaz.

  1.jpg

 • Diskin özelliklerini açtığımızda disk boyutu 0 bayt gösterir.

  0byte.jpg

 • Sürücü başlatılmıyor veya kullanılamıyor.
 • Sürücüye erişilemez.

Raw Formatın Olası Sebepleri;

 1. Diskin uzun süreli kullanım veya diğer fiziksel nedenlerden dolayı hasar görmesi.
 2. Diske virüs bulaşması.
 3. Disk çalışırken aniden yaşanan bir kapanma.
 4. Disk üzerinde oluşan bad sectorler.
 5. Disk biçimlendirilirken yapılan hatalar. gibi nedenlerden dolayı diskiniz RAW formata dönüşebilir.

RAW Dosya Sistemini Düzeltmek için Çözümler:

RAW dosya sistemini düzeltmenin hızlı yolu sürücüyü biçimlendirmektir. Disk kullanılabilir fakat verilerinizi kaybetmiş olursunuz.

RAW formatta bulunan diski FAT12/FAT16/FAT32/NTFS/NTFS5 dosyalama sistemlerinden birine çevirmek için biçimlendirmek gerekir. Biçimlendirme işlemi iki farklı yöntemle ile yapılabilir. Adım adım bu yöntemleri işleyelim.

Yöntem 1:

Sürücü üzerine çift tıkladığımızda önümüze gelen ekranda "Sürücüyü kullanabilmek için önce biçimlendirmeniz gerekli" şeklinde bir mesaj alırsınız. "Diski biçimlendir" seçilerek biçimlendirme işlemi başlatılır.

adım1.jpg

Açılan biçimlendirme penceresinde dosyalama sistemi seçildikten sonra "Başlat" tıklanır.

adım2.jpg

Yukarıda belirttiğim gibi biçimlendirme tamamlandıktan sonra tüm verileriniz silinecektir. "Başlat" tıklandıktan sonra bunu onaylamanız için bir onay penceresi açılacak. "Tamam" tıklanarak biçimlendirme işlemi sonuçlanacaktır.

adım3.jpg

Son olarak biçimlendirmenin tamamlandığına dair bilgi mesajı içeren bir pencere açılacaktır. "Tamam" tıklandıktan sonra diskiniz kullanıma hazır hale gelecektir.

adım4.jpg

adım5.jpg RAW formattan FAT32 dosyalama sistemine çevrilmiş disk

Yöntem 2:

"Bu Bilgisayar" sekmesine sağ click yapıyoruz. Açılan pencerede "Yönet" tıklayarak bilgisayar yönetimine giriyoruz.

adım1A.jpg

Açılan "Bilgisayar Yönetimi" penceresindeki "Depolama" sekmesi altında bulunan "Disk Yönetimi" sekmesini açarak disk yönetim ekranına girelim.

adım2A.jpg

Burada bulunan RAW formattaki diskimiz üzerine sağ click yapıyoruz. Açılan pencerede "Biçimlendir" tıklanarak biçimlendirme işlemi başlatılır.

adımA.jpg

Açılan biçimlendirme penceresinde dosyalama sitemini seçerek "Tamam" tıklanır. İsteğe bağlı olarak diske isim verilebilir.

adımB.jpg

Yapılan işlemde en önemli nokta olduğu için tekrar edelim biçimlendirme işleminden sonra tüm verilerinizi kaybedeceğinizi unutmayın. Bu nedenden dolayı "Tamam" tıklandıktan sonra verilerinizi kaybedeceğinizi ve işleme devam etmek isteyip istemediğinizi soran bir onay penceresi açılacaktır. Onay vermek için "Tamam" tıklanarak işlem sonuçlandırılır. Disk kullanıma hazır hale getirilmiştir.

adımC.jpg adımD.jpg

Destek

Herhangi bir veri kaybı yaşadığınızda, bulunduğunuz konuma en yakın DrDisk Lab çözüm ortağı ile iletişime geçebilirsiniz...

Yukarı